محل تبلیغات شما

اطلاعات غیر زبانشناختی  (Non-Linguistic Information)

یک سؤال مهم درباره جملات garden path اینست که اگر اطلاعات غیر زبان

بهترین برند سمعک شناختی وجود داشته باشد، میتوان از وقوع آنها اجتناب کرد یا نه. با تمام این احوال، garden path ها در یک حالت معمولی تجربه نمیشوند. تعدادی از محققین این پرسش را مطرح کردند که چه مقدار از اطلاعات غیر زبانشناختی مسیری را که تجزیه گر عمل میکند را تحت تاثیر قرار میدهد.

یک تحقیق توسط rayne و همکارانش در سال 1983 با تمرکز بر دانش دنیای واقعی انجام گردید. بعنوان مثال شما احتمالا موافق این مسئله هستید که مشتریها بطور روتین گل هارو دریافت میکنند و گل فروش ها بطور روتین گلها را میفرستند.این اطلاعات بصورت واژگانی ذخیره نمیشوند اما

سمعک چیست بخشی از آن چیزی را تشکیل میدهند که شما درباره دنیای واقعی میدانید. با توجه به مطالب فوق جملات ذیل را در نظر بگیرید:

                               

آیا دانش دنیای واقعی شما این کمک را به شما میکند که در جمله 39a از اثر garden path فاصله بگیرید ولی در 39b نه؟ منطق و استدلال آزمایش شده توسط Rayner  و همکارانش این بود که اگر پردازشگر ساختاری به این دانش رسیده است که عملکردهای دنیای واقعی ، تمایل به دریافت گل ها میباشد و نه ارسال آنها، اثر garden path در 39a در مقایسه با 39b کاهش خواهد یافت.

بسیاری از آزمایشات اخیر توجه شان را به اثراتی که محتوای بینایی بر تصمیمات تجزیه گر دارد معطوف کردند. این مطالعات از الگویی که بدان Visual World Paradigm اطلاق میشود استفاده مینماید که در آن نگاه کردن (Gaze) چشم افراد هنگامی که با یک نمایش بینایی (شامل موضوعات یا تصاویر) کار میکنند تعقیب میشود و جملاتی را که بصورت شنیداری ارائه میشوند را دنبال کنند. جملات ذیل را در نظر بگیرید:

                            

در جمله 40a (ولی نه در جمله 40b) عبارت قیدی on the towel به لحاظ جایگاه مبهم میباشد.

کم شنوایی میتواند مقصدی برای apple باشد یا میتواند تعدیل کننده apple  باشد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

موسسه خیریه سگال
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
دلستون وارثان فردوس اموزش و ترفند kill box (جعبه ی مرگ) طلبه‌نوشت وبلاگ شخصی سعید صالح پور گاه نوشته های من مدیریت محتوا خرید آپارتمان در ترکیه بهنام عبداللهی دنیای روان